Yükleme Sistemlerinde Profesyonel Çözümler

Endüstriyel sektörde çok kullanılan yükleme ve boşaltma işlemlerinde zamandan tasarruf sağlayacak yükleme rampaları standart olarak 8 tondan başlayarak 12 tona kadar taşıma kapasiteli olduğu gibi aynı zamanda araç yükleme rampası yürüme yolu iki metreden oluşmaktadır. Katlanabilen kuyruk ünitesi ile kamyona rahatlıkla sığabilmesi ve hareket kabiliyetinin olması bu yönünü cazip kılar.

Rampanın gövdesinde bulunan krikoyla 1,5 metreye kadar yükseklik ayarı yapılabiliyor. Ön tarafta bulunan kapaklar dorseye indirildiğinde yükleme işlemine başlanır. Aynı zamanda 2’şer metre uzunluğundaki emniyet kemerleriyle araç yükleme rampası konteynere bağlanmaktadır. Rampanın iç taraflarında 2 adet ağır iş tekerleği mevcuttur. Yükleme aşamasında güvenlik gereği, kriko ayakları yerde, tekerlekler havada durur. Taşıma aşamasında ise tekerlekler yere inmekte, kriko ayakları yukarı çıkmaktadır. Kuyruk ünitesi emniyet kemerleriyle bağlanarak, forklift ayaklarının 10 cm yukarı çıkmasıyla rampanın taşınması sağlanır. Özellikle mal sevkiyat trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde yüksek verimlilik hedeflenmektedir.

Yükleme Rampaları Üretim Boyutları

            Yükleme rampaları üretim aşamasında, kimyasal ön yıkamanın ardından epoksi boyayla iki kat üst üste boyanır. Rampanın yüzeyi eğimli olduğundan dolayı, yüklerin kaymasını engellemek amaçlı patlatılmış saç malzemeyle kaplıdır. Yükün ağırlığı, rampa genişliği, rampa uzunluğu, kaldırma yüksekliği hakkında bilgi vermeniz durumunda istenilen her ebatta araç yükleme rampası üretimi yapılmaktadır. Ürünler yaklaşık 10 gün içinde teslim edilmektedir.

Yükleme Rampası Üniteleri

Bir yükleme rampası iki ana bölümden oluşuyor. Ünitelerden birisi ana platformdur. Ana platformun standart ölçüsü 200×250’dir. Diğer ana bölüm ise lip ünitesidir. Yükleme rampası standart özellikleri hidrolik pompa, emniyet valfi ve iki adet pistondan oluşmaktadır. Emniyet valfi rampaların kaygan yüzeyinde oluşabilecek kayma sonucu kazaları önler. Bu iyi kurgulanmış sistemle yükleme rampası tüm fonksiyonlarını kusursuz bir biçimde yerine getirir. Hidrolik pompa ünitesi rampayı hareket ettirmek için kullanılmaktadır. Yükleme rampaları 6 ton kadar  taşıma kapasitesine sahiptir.

Dinamik yük kapasitesi 9 ton kadardır. 9 ton üzeri yüklerde özel boyutlu rampalar imal edilmektedir. Yükleme ve boşaltma aşamasında taşıma araçları kullanılır. Bunlar forklift, transpalet gibi araçlardır. Depoyla araçlar arasındaki yükseklik farkından dolayı oluşan eğim forkliftlerde olarak, transpaletlerde ise %5 olarak değerlendirilir. Bu eğim oranlarına göre rampa yüksekliği 120 cm kadar olmalıdır. Daha geniş bilgi almak için firmamızla iletişim kurabilirsiniz.

Yükleme Rampası Ürün Çeşitlerimiz

Rampa modelleri, alanın yüksekliğine göre ve yükleme kapasitesine göre sınıflara ayrılır.
Menteşeli yükleme rampası ve teleskopik yükleme rampası betona gömülerek çalışan, az yer kaplayan ürünlerdir. Yükleme süresini büyük ölçüde kısaltarak iş verimliliği sağlar. Mobil yükleme rampası hareketli olması sayesinde en çok tercih edilen üründür. Mobil rampalar düz zeminlerde yükleme ve boşaltma aşamasında forkliftlerin araç içine yerleşmesini sağlayan modellerdir. Dik yükleme rampası, dar alanlarda, beton zeminin müsait olmadığı durumlarda tercih edilir.